Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Salcano NG 650 Nasıl Bir Bisiklet? Dağ Bisikleti Tavsiye
#1
 
Salcano NG 650 HD Alınır Mı? - Bisiklet Tavsiye Forum
  Bir dağ bisikleti arayan hemen hemen herkesin bildiği Salcano NG 650 HD birçok kişi tarafından satın alınan ve hala kullanıcısının çok olduğu bir bisiklet modeli. Dağ bisikleti sporuna her yeni başlayanlar için en çok tercih edilen dağ bisikleti olan Salcano NG 650 HD ‘yi cezbedeci kılan şey Hidrolik Disk Fren bulunması ve Kilitlenebilir Ön Maşasının olması.  Bisiklet yıllardan beri fiyat performans bisikleti olarak bilinse de  sorunlu olduğunu savunan kullanıcısı da çok var.      

  Öncelikle bisiklette neler kullanılmış bir göz atalım ardından şikayet ve olumlu yorumlarını okuyarak bisikleti alıp almamaya karar verebilirsiniz ve bisikletin sıfırını yada ikinci el sahibinden Salcano Ng 650 edinebilirsiniz. Nedir bu NG650 bisiklet ?

Donanımlar
 
   Vites  ;
 • Vites kolu olarak Shimano Altus SL-M310 3*7 modeli kullanılmış. Gayet güzel düşünülen bu modelin kullanıcısını üzmeyeceğine eminim. 
 • Ayna kol olarak Shimano TY-301 kullanılmış. Ayna kol diş aralığı ise 42-34-24. 
 • Ön Aktarıcı olarak Shimano Tourney TZ-30 kullanılmış.
 • Shimano MF TZ-500 ve 7 ruble 14-28 diş aralığı olan bir ruble kullanılmış. Bu ruble sizleri dik yokuşlarda zorlayabilir.
 • Shimano Tourney TY-300 7 li arka aktarıcı bulunuyor.
  Gidon : Salcano NG 650 detaylı incelemesini yaptığımızda Salcano logolu Zoom marka gidon boğazı dikkatimizi çekiyor. Salcano gidon boğazında Zoom markayı kullanmasına rağmen, ilk bakışta üstündeki kendi logosuyla Salcano marka bir gidon boğazı zannediliyor. Salcano NG 650 gidon olarak geniş olmayan Alüminyum gidon kullanmış. Bu kısa gidon sayesinde sürücü hakimiyeti üst seviyeye çıkarılmış.

  Fren :  Shimano MT-200 hidrolik disk fren ve kaliper olarak Shimano marka kullanılmış. Bisikletin fren performansı gayet iyi.
  Ön Amortisör : Kron bisikletlerden alışık olduğumuz bir marka olan, Zoom marka kilitlenebilir maşa ile gelen bu modelde maşanın sertlik ve yumuşaklık ayarı da bulunuyor. Maşanın kilitlenebilir olması düzgün yollarda sürüş yaparken daha az yorulmanızı sağlıyor. Maşanın sertlik ayarı ise yaylanma sertliğini kontrol ederek hafif bozuk yollarda yada tam bozuk yollarda amortisörün bozulmasının önüne geçiyor. Sertlik ayarı olsa da dağ bisikleti olması sebebiyle tur bisikletlerine nazaran NG-650 maşası sert yapıda ve 60mm kalınlıkta. 
  
Alıntı:
  Zoom marka kilitlenebilir maşa hakkında Tur Bisikleti Tavsiyesi - Kron Tx 150 İnceleme isimli yazımda deneyimlerimi anlatmıştım. Bisiklet Tavsiye Forumu ‘nun nimetlerinden faydalanın derim Smile
  Lastikler : Lastik olarak Salcano üretimi dişli bir lastik olan Salcano Racing Xcm 2.20 kalınlığında bir lastik kullanılmış. Lastiğin üzerindeki Salcano ibaresi de hoş bir hava katmış. Kalite konusunda ne kadar iyi olduğunu anlayamadığım lastik hakkında daha fazla bilgisi olan varsa konuya cevap vererek görüşlerini belirtebilir.
  Jantlar : Salcano NG650 HD modelinde 29 inç jant ve Shungeng, mandallı bir göbek kullanılmış.   Jant yapısı olarak özel örüm ve 32 telden oluşan bir yapı gözümüze çarpıyor. Dayanıklılık konusunda şüphelerim olsa da kullanıcılar tarafında pek bir sıkıntı yaşayanı görmedim. Beni şüpheye düşüren şey bir dağ bisikletindeki jant tellerinin , yol bisikletindeki gibi aralıklı örülmesi oldu. Bu janttaki teller 4 erli sıra halinde dizilmiş ve toplam 8 adet bu 4 erli sıradan bulunuyor. Yani bisikletin jantına soldan baktığınızda, sol tarafta 4 tane jant teli yan yana ve bir karış boşluktan sonra 4 tane jant teli daha var. Bu aradaki boşluklar yüzünden jant tellerine fazla baskı olur mu bilemiyorum.
  Sele : Salcano NG650 de jel takviyeli bir sele kullanmış ve koltuk orta yumuşaklıkta. Sele borusu Zoom marka ancak Salcano logosu bulunuyor. Koltuk aşağı yukarı ve ön arka ayarı  alyanlı ve sele borusu  ise mandallı. Sele yüksekliğini hiç bir alet olmadan ayarlamanız mümkün ancak eğim ayarını yapabilmeniz için takım çantanızda her zaman bir alyan bulundurmanızı tavsiye ederim.

  Ayaklık : Kadroya ortadan takılmış bir ayaklık bulunuyor. Çimen ve düz zeminlerde rahat duran ayaklık işini fazlasıyla görüyor ancak çok fazla beklentiye girmemek lazım.

 
Alıntı:
İNTERNETTEN BULDUĞUMUZ OLUMLU KULLANICI YORUMLARI
 • 2008 Yılında Yazıldı : Asfalt dışına fazla çıkmayacaksanız tavsiye ederim. Jant seti güzel.
 • 2014 Yılında Yazıldı : 2011 yılında 300 TL nakit ile NG650 aldım. Bisikletim hala sağlam ve diğer bisikletlere göre kadro görüntüsü çok güzel. Bu fiyata böyle bir bisiklet aldığıma çok şaşırdım. 1000 km kadar sürdüm ve uzun yol da yaptım. Hiç bir sorun çıkarmadı.
 • 2015 Yılında Yazıldı : NG650 840 TL gibi uygun fiyatlı bir bisiklet. Kırmızı / Siyah renkli olanı çok güzel görünüyor.
 • 2016 Yılında Yazıldı : İlk bisikletim ve dağlarda çok hor kullanmama rağmen kıramadım. Başlangıç için ideal ve amatör dağ bisikleti sporu yapacakları eğlendiriyor. Gayet dayanıklı.
 • 2018 Yılında Yazıldı : Krondaki karşılığı XC150 olan NG650 'nin avantajı yanında zil, suluk kafesi gibi hediyeler veriyorlar.
 
Alıntı:  
İNTERNETTEN BULDUĞUMUZ ŞİKAYETLER
 
( Her üründe şikayet vardır. Bu şikayetler sizleri yönlendirmesin. Alırken bu şikayetler ışığında kontrol etmeniz için bu bilgiler verilmiştir.)
 • 2013 Yılında  Yazıldı : Salcano NG650 Dağ Bisikleti 'nin orta göbeği sıkıntılı. Çok fazla dayanmıyor. Çok pahalı olmayan bu orta göbeği 30-40 liraya shimano bb-un26 gibi bir şey ile değiştirebilirsiniz.
 • 2016 Yılında Yazıldı : Salcano NG650 orta göbeği dayanıksız değil direk bozuk geliyor. Çoğu zaman ayağa kalkarak bisikletin zincirine yön vermek gerekiyor. Bu bence büyük bir sorun değil. Orta göbek sıkıntı çıkartırsa 50 liraya iyisini alıp takabilirsiniz. Bisikleti 2 yıldır yeni göbek ile kullanıyorum  ve bir sıkıntı yaşamadım.
 • 2017 Yılında Yazıldı : 2016 Eylülde Salcano NG650 marka bir bisiklet aldım. 2 veya 3 hafta adam akıllı bindikten sonra bisikleti 3 kere vites ayarı yapılması için götürdüm. Bisikletimin her yerinden ses geliyor ve bilyeleri de dağıldı. 
 • 2018 Yılında Yazıldı : Salcano NG650 29 Jant HD modelini satın aldım. Aldığım günden bu yana arka teker kadroya sürtüyor. Akor ayarı yapıldı, lastik değişti, mil değişti ancak sorun çözülmedi. Arka teker kadro kısmı çok dar ve fabrikanın hatası olduğu çok belli. Garantisi devam etmesine rağmen faturayı kaybettiğim için bisikleti garanti karşılamıyor. 
 • 2018 Yılında Yazıldı : Bir buçuk senedir kullanıyorum ve son derece memnunum ancak ön amortisörde sorun çıkmıştı. Aldığım satıcı servis hizmeti de verdiği için servise götürdüm. Amortisörlere yapılacak birşey yok böyle bineceksiniz dediler. Balatalardan da ses geliyordu ve balataların değişmesi gerektiğini söylediler. Balatalar değişmesine rağmen ses kesilmediği için Salcano genel merkezini aradım ve beni başka bir servise yönlendirdiler. Gittiğim servis çok ilgiliydi ve bisikletimin amortisörünü garanti kapsamında genel merkeze gönderdiler. 4 gün sonra yeni amortisörler geldi ve bisikletimin bakımı yapıldı. Balata sesi tamamen kesildi ve sıfır aldığımdan daha iyi bir hale geldi. Sorun bisikleti aldığım satıcıdaymış. Salcano Genel Merkezi çok ilgili ve çözüm üretiyorlar.
 • 2018 Yılında Yazıldı : Salcano NG-650 marka bisiklet aldım. Salcano 'ya defalarca mail atmama rağmen cevap veren olmadı. Bisikletin her yeri sıkıntılı ; bisikletin göbekte, attırıcıda, jantta. Bisikletin kablolarının bağlı olduğu yerden boya atmaya başladı.
 • 2018 Yılında Yazıldı : Bisiklet her seferinde bir sorun çıkarıyor. Bisikletimin bir yerinden ses geliyor ve şimdiye kadar orta göbek, arka göbek, arka mil, pedallar gibi çoğu yeri değişmesine rağmen ses kesilmedi. Salcano NG650 çok sorun çıkarıyor ve servisleri çok ilgisiz.
 • 2019 Yılında Yazıldı : Salcano NG650 bisikletimi kurulu olarak mağazadan aldım. Bisikleti aracıma koyup evime gidip bindiğimde bisikletin ön ve arka tekerinin yamuk olduğunu gördüm. Vites ayarı ve fren ayarı da yapılmamıştı. Aracımla tekrar mağazaya gittim ve mağaza sahibi çok ilgili davrandı. Beraber kurulum yapan bisikletçiye giderek tekerleri değiştirdik ve frenleri ayarladık. Artık kargoda mı böyle oldu yoksa firma kontrol mü etmedi bilmiyorum.
 • 2020 Yılında Yazıldı : Salcano NG650 29 Jant Dağ Bisikletini yeni almama rağmen maşası kilitlenmiyor. Kilitli maşada bulunan sertlik mandalı ise (preload) sertliği değiştirmiyor gibi. Salcano ücretsiz montaj kuponum olmasına rağmen servis ücret talep etti.
 • 2020 Yılında Yazıldı : 2014 Model Salcano NG650 bisikletimden çok memnundum. Eskidiği için yenisini sipariş ettim ancak elcikleri ve selesi biraz kötü. Eldivensiz kullanınca elinizi çok ağrıtıyor. Selesi de 15-20 dakikada ağrı yaptı. Eldiven takıp, koltuğa jel kılıf takarsanız sorun kalmaz diye düşünüyorum.
 • 2021 Yılında Yazıldı : İnternetten sipariş ettim ve yetkili servis kurulum ücreti istiyor.
 • 2021 Yılında Yazıldı : Frenler yağ akıtıyor ve bir süre sonra tutmamaya başlıyor.
 • 2021 Yılında yazıldı : Koltuk çok sert ve ön maşası ilk aldığında iyi olmasına rağmen sonradan çok sert oluyor ve takılı kalıyor.
 
Alıntı: İnternette NG 650 Hakkında En Çok Aratılanlar Sizlere Fikir Verebilir.

2021 Mayıs Ayı Verileri ( Ortalama ayda 3000 kişi bu aramaları yapıyor.)


 
NG 650,
Salcano Ng 650 Fiyat,
NG650,
Salcano NG,
Salcano Ng 650 29,
Salcano NG 650 27.5,
Salcano NG650 27.5,
Salcano NG 650 Sahibinden,
NG 650 27.5,
Salcano Bisiklet NG 650,
Salcano NG 650 Özellikleri,
NG 650 29,
Salcano NG 650  2020,
Salcano NG 650 Dağ Bisikleti
Bisiklet Tavsiye Forum - Türkiye ‘nin konusunda tek tavsiye forumu
Bisiklet Markası : Trek
Bisiklet Modeli: Crockett 5


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi