Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Shimano MT7 (MT701) Dağ Bisiklet Ayakkabısı Deneyimlerim.
#1
Shimano MT7(MT701) nasıl bir ayakkabı? MT701 parasını hak ediyor mu?

 Günlerce hatta aylarca bisiklet ayakkabısı aradıktan sonra karar kıldığım ve beni olabildiğince tatmin edebilen bir ayakkabı Shimano MT7. Ayakkabı aramaya başladığınızda onlarca firma ve yüzlerce Marka ile karşılaşıyorsunuz ve istediğiniz modeli bulduğunuzu zannettiğiniz anda ya istediğiniz numarayı bulamıyorsunuz ya da stokta kalmamış ancak yıllardır firmaların sitelerinde satılıyormuş gibi listelendiğine şahit oluyorsunuz. Bir süre sonra anlıyorsunuz ki uygun fiyata bisiklet ayakkabısı bulmak çok zor!

  Bende sizler gibi bir çok marka ayakkabıyı araştırdım. Shimano, Sidi, Fizik ve daha niceleri. " Hangi bisiklet ayakkabısını almalıyım ? " diye bisiklet gruplarına da sordum ama nafile. Hepsinin zamanında 300-400₺ ye aldığı ürünler şimdi 800-900₺. 

  Öncelikle kriterlerimi belirledim. Dağ bisikleti ayakkabısı olacaktı. Taban sertliği ortanın üstünde olacaktı ve  BOA bağcık sistemi olacaktı. Bunu ülkemiz dışındaki sitelerde de bulabilmek için MTB Shoes diye çok arama yaptım. Bisiklet ile ilgili bulmak istediğiniz şeylerde sizlerde bu şekilde ingilizce sonuçları aratırsanız daha fazla sonuç bulabiliyorsunuz. 

  Şimdi belli başlı bisiklet ayakkabısı markalarını sizlere tanıtayım. Eksik markalar varsa bunları belirtirseniz sevinirim.


GIRO, 
SCOTT, 
SHIMANO,
SIDI, 
FIZIK, 
SPECIALIZED,
DECATLON (ROCKRIDER, VAN RYSEL)


  Bana sidi markası çok cazip gelmesine rağmen sidi bisiklet ayakkabıları aşırı pahalı olduğu için vazgeçtim ve bütçeme göre hareket etmeye çalıştım. En uygun fiyata en iyisini bulabilmek adına sidi bisiklet ayakkabı modelleri ile başladığım bu serüvende en ucuz modeli bile çok pahalı olan sidi markasını eleme kararı aldım. Karşıma fizik marka bisiklet ayakkabıları çıktı. Bu markanın fiyatı daha uygundu ancak ucuz modellerinde istediğim gibi boa sitem bağcık bulunmuyordu ve boa bağcıklıları gayet pahalıydı. Decatlonun sitesinde yaptığım araştırmalarda karşıma çıkan ve fiyatı çok uygun olan rock rider ve van rysel ürünlerinde ise boa sistemi geçtim, cırt cırt bile yoktu ve ben her bisiklete bineceğimde ip bağcıklarla uğraşmak istemiyordum aynı zamanda ip bağcıklı bisiklet ayakkabılarının dezavantaları da vardı ve karışıma Shimano 'nun MT7 MTB ayakkabısı çıktı.

  Fiyat olarak çokta uygun sayılmazdı ve 2020 'nin kur oranı dolar bazında 7.03 TL iken 103$ ' a bu ayakkabıyı gördüm. Çokta uygun değildi ama ayakkabının duruşu güzeldi, boa sistem bağcık bulunuyordu ve ücretsiz kargo ile yurt dışından gelecekti. Ayakkabıya dair hiç bir fikrim yoktu ve ayağıma uymazsa ne yapacağımı bilmiyordum. Bisiklet ayakkabı ölçülerini araştırmaya başladım ve her ayakkabının boyunun farklı olduğunu görünce kafam iyice karıştı. Shimano ayakkabılarda ayağınızın bir beden büyüğünü alın diyorlar ama ya dedikleri gibi çıkmazsa?

  İşte bu noktada çok defa " bisiklet ayakkabısı nasıl seçilir ? Bisiklet ayakkabısı kaç beden almalı ? " gibi bir çok arama yaptım ve çevremdekilere sordum. Sitede yazan bedene göre ayağını ölç ve ona göre ayakkabı al dediler ve bu ölçümü ise dopuk kısmından baş parmağa kadar yapmam gerektiğini söylediler. Sakın bu hataya düşmeyin!  Benim ayak orta parmağım baş parmağımdan daha büyük ve bana bu ölçümü tavsiye eden arkadaşın ise en uzun parmağı baş parmağı. Bunu düşünerekten ayak boyumu TOPUKTAN EN UZUN PARMAĞA KADAR ölçtüm ve ayak boyum 28 cm çıktı ve 44 numaraya denk geliyordu, normalde ise 43 giyiyorum. Ayak uzunluğuma göre 44 numaraya denk gelen Shimano MT7 bisiklet ayakkabımı sipariş ettim ve elime ulaştı.

[Resim: pO7n][Resim: pO7n][Resim: vZclyu.png]
[Resim: 2FP1m.jpg]
 
 
 
Shimano MT7 MTB Kutu Açılışı

  Ayakkabının kutusunu açtığımda gayet profesyonel paketlenmiş olduğunu gördüm. İçerisinde 2 adet ayakkabı ve ayakkabının yanında kilitli pedalı bağlayabilmeniz için 2 adet ayakkabının içine konulacak demir parçası çıktı. Ayakkabının içindeki poşetleri çıkarıp denediğimde ayağıma tam denk gelmesi beni çok mutlu etti.


Shimano MT7 MTB Taban Sertlği

  Taban sertliği tam istediğim gibi yumuşak değil ancak çokta set değil. Hafif bir esneme payı var ve bu esneme payı sayesinde daha rahat sürüş keyfi sürebiliyorsunuz.

 


Shimano MT7 MTB Deneyimlerim

  Bisiklet kullandığım zamanlarda gerçekten memnun kaldım ve bu ayakkabı sizi uzun yıllar idare edebilecek bir ayakkabı. İdare etmesinden ziyade profesyonel yaptığınız işlerde dahi ayakkabıyı kullanabilirsiniz. Normal yürüyüşlerde ise hiç bir sıkıntı çıkarmadı ve gayet rahat işlerimi görebildim. Krampon giyiyormuş ve yürüyormuşsunuz hissi veriyor ancak ben normal yürüyüşte kullanıp ayakkabıyı eskitmekten yana değilim. Ufak çaplı işlerimi hallediyorum ama bir tırmanış yada koşu esnasında tabi ki bu ayakkabıyı kullanmıyorum.


Bisiklet Ayakkabısı Genişler mi? Bisiklet Ayakkabısının Ayak Numarası Büyütülür mü?

  Bisiklet ayakkabıları için normal ayakkabılardaki gibi büyütme yöntemleri işe yaramaz. Ayakkabı tabanı ve kendisi sert olduğu için genişleme pay pekte bulunmuyor. Aldığınız bisiklet ayakkabısı ayağınıza olmuyorsa değişim şansınız varsa kullanmadan ayakkabıyı ayağınıza uygun bir numara ile  değiştirin. Deneyeceğiniz buzlukta ayakkabı numarası büyütme yada ayakkabı kalıbına koyma işlemleri en fazla yarım numara büyütecektir yada hiç büyütmeyecektir.


  Bisiklet ayakkabısı alma serüvenim bu şekildeydi ve şuan ayakkabımdan gayet memnunum. Kal olarak ise Shimano SM-SH51 kullanıyorum. Bisiklet ayakkabısı seçiminde işinize yarayacak postumuza buradan ulaşabilirsiniz.
Bisiklet Markası : Trek
Bisiklet Modeli: Crockett 5


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi