Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bisiklet kazasında yapmanız gerekenler ve süreç nasıl işliyor?
#1
Thumbs Up 
Bunlara Dikkat Etmezseniz Bisiklet Kazalarında Mağdur Bile Olabilirsiniz!

  Bisikletinizle turladığımız zamanlarda sürücüler için önemsiz bir objeye dönüşebiliyoruz. Araba kullanan kişiler bisikleti bir taşıt olarak görmüyorlar ve tüm yol haklarının kendilerine ait olduğunu zannediyorlar ve buna göre hareket ediyorlar. Trafikte yeşil ışıkta geçtiğinizde sağınızdan kırmızı ışık ihlali yapan bir aracın size çarpması kaçınılmazdır. Her tarafınızda fosfor ve ışık olsa dahi bazı kendini bilmez araç sürücüleri "nasıl olsa bisikletli" diyerek kırmızı ışıktan geçebilmeyi deniyor. Yanından geçen ağır vasıta bir araç olduğunda azami derecede dikkatli olan sürücüler bize çarptığı zaman en fazla arabasının bir köşesinin kırılacağını ve yaralanmayacağını bildiği için yola kontrolsüzce atlayabiliyor. Bir çok bisiklet kazası ve ölümler de bu yüzden gerçekleşiyor. İşin kötü tarafı ise savunması her zaman hazır “görmedim, bir anda önüme çıktı! ” . 

  Bisiklet, diğer taşıtlar gibi bir ulaşım aracı ve bu ulaşım aracıda en az otomobiller kadar trafik haklarına sahip. Bisikletin trafikteki önceliği "Karayolları Trafik Kanunu" tarafından belirlenmiştir. 

  Karayolları Trafik kanununa göre bisiklet sürücülerinin önceliklerine ve uyması gereken kurallara buradan ulaşabilirsiniz.Şimdi bir senaryo kuralım ve kaza anında ne yapmanız gerektiğini ele alalım;

Güzel bir pazar günü bisikletiniz ile tura çıkma kararı aldınız ve başladınız güzel güzel pedal çevirmeye. Hava açık, insanlar yürüyüş yapıyor ya da arazide ormanların içinde oksijenden ciğerleriniz yana yana geziyorsunuz. Her şey çok güzel gidiyor. Turunuzu tamamlamak için eve dönüş yoluna girdiniz. Bisikletiniz ile evinize yaklaşmışken kırmızı ışık ihlali yapan bir araç geldi ve size çarptı. Şanslıydınız ve yara almadan ayağa kalktınız. Bisiklet bir tarafta, siz bir tarafta ve bisiklete baktığınızda param parça bir demir yığınından farksız. Sürücü geldi sizi kontrol etti ve bir sıkıntınız olup olmadığını sordu. Gayet iyiyim dediniz ve sizi görmediği için özür diledi. Telefon numarasını vererek hasarı karşılayacağını söyledi. 

  Zaten ilk kaza anında hata yapan taraf genelde mahcup olduğu için ve sizi ağır yaralamadan (yani başını derde sokmadan) bu işi kurtardığı için her şeyini verecek durumda. Sizde güvendiniz ve tamam diyerek telefon numarasını alıp bisikletinizi çuvala koyup evinize döndünüz. Bisikleti tamir ettirdiniz çıkan masrafı adama söylemek için aradınız ve telefon kullanılamıyor yada açan yok. Kullanılamıyorsa yada başka biri açtıysa telefonu rastgele bir numarayı size vermiş  bir trafik magandasıyla karşı karşıyasınız. Telefon çalıyor ancak açan yoksa "ben neden onun masrafını karşılayayım ki?" diyen başka bir trafik magandası ile karşı karşıyasınız.

   Evet adam hem kırmızı ışık ihlali yaptı bununla ilgili bir cezai işlem uygulanmadı hem de size çarptı canınızı tehlikeye attı ve bisikletinizi tamir etmeyi de kabul etmedi. Bu duruma düşmemek için yapmanız gerekenlere göz atalım.
 
[Resim: 1EMo.png]Öncelikle kaza sonrasında mutlaka sağlık kurumuna görünün!

  Yaralanmadığınızdan eminseniz ve kendinizi iyi hissediyorsanız bile iç kanama, olayın sıcaklığıyla anlaşılamayan kırık vb. durumlar olması ihtimaline karşın mutlaka bir doktor kontrolünden geçin. Bisiklet yaralanmalarında hiç bir yara almadığınızı zannetseniz bile vücudunuzda zedelenen bir bölüm ortalama iki gün sonra morarma olarak kendini belli eder. a) Yara Almadıysanız

 İlk olarak karşı taraf uzlaşmak istiyor mu onu öğrenin. Uzlaşmayı kabul edip masraflarınızı tam o anda karşılayabilecekse kabul edip, bisikletin hasarını karşılaması için beraber bir bisiklet tamircisine gidebilir yada bisikletin fiyatını belirterek paranızı alıp işi kapatabilirsiniz. Bu ihtimal imkansız geliyor bana o yüzden uzlaşamadığınızı varsayalım.
 Öncelikle aracı ve bisikleti hareket ettirmeden önce 20 metre sonra 50 metre uzaklıktan olacak şekilde fotoğraflar çekin. Aracın duruş pozisyonu bisikletin savrulduğu yer belli olsun. Ardından kaza tespit tutanağınız varsa bunu araç sürücüsü ile beraber doldurun. Kazanın nasıl gerçekleştiğini, kırmızı ışık ihlali olup olmadığını, sizin hatanız varsa ne şekilde bir hata yaptığınızı belirterek bunların krokisini de çizerek bunları sigorta şirketlerinize teslim ediniz. 

  Kaza tespit tutanağınız yoksa bu işlemi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin  "Mobil Kaza Tutanağı"  uygulamasını indirerek yapabilirsiniz. "Mobil Kaza Tutanağı" uygulamasını buradan indirebilirsiniz. (Apple Store - Google Play)
 
 


b) Hafif yara aldınız ve bisikletin trafik işleriyle uğraşabilecekseniz

 "a" maddesindeki işlemleri yaptıktan sonra kaza tespit tutanağını sigortaya vermeden önce bir sağlık kuruluşuna giderek varsa aldığınız darbeler ile ilgili bir rapor alınız ve bunları da kaza tespit tutanağı ile beraber sigorta şirketine gönderiniz.c) Kırık çıkık şeklinde ciddi yaralanmalarınız varsa

  Bu yaralanmalarda öncelikle hayati tehlikeniz olmadığı varsayıyorum. Bu durumda sağlık durumunuzu değerlendirmesi için öncelikle Ambulans çağırarak ilk kontrollerinizi hareket etmeden bulunduğunuz yerde yaptırmanız gerekiyor ve siz Ambulans çağırdığınız anda Polis ihbar hattına bu durum 112 tarafından yaralamalı trafik kazası olarak geçiyor ve Trafik Polisleri gelip  kaza tespit tutanağı tutup, fotoğraflama yapıp, alkol kontrolleri akabinde gereken cezai işlemi uygulaması gerekiyor. Yaralamalı trafik kazalarında olayı kendi aranızda halletmeye çalışmayın. Bu bir adli vakadır ve emniyet açısından işleminin yapılması gerekmektedir.

  Bu işlemlerden sonra gerekli tutanaklar Trafik Şube Müdürlüğü'nün Kaza ile ilgilenen birimleri tarafından sigorta şirketine gönderilir ve karşı tarafın sigortası sizin masrafınızı kusur oranını belirleyerek karşılar.

Not: Yukarıdaki tüm maddelerde bu işlemi Trafik Polisi çağırarak yaptırabilirsiniz ancak gelmeleri çok uzun sürecektir. Yaralamalı trafik kazalarına öncelik verdikleri için kendi aranızda halledebileceğiniz işlemleri en son sıraya koyarlar ve hemen gelmezler. Böyle durumlarda yalandan yaralı olduğunuzu belirtmeyin! Gerçekten ağır yaralı olan birine gitmeleri gerekirken sizinle ilgilenmeleri, bizim gibi bisiklet tutkunları için pek doğru bir davranış değil.d) Sigorta'dan paranızı almadan kesinlikle bisikletinizi tamir ettirmeyin!

  Bisikletinizi hemen tamir ettirmeyin. Sigorta şirketinden paranızı alana kadar sabırla bekleyin. Sadece bisikletinizi uzman birine götürerek çıkacak masraflar hakkında yazılı bir belge almaya çalışın. Sigorta şirketi sizinle görüştüğünde çıkan masrafları kendilerine söyleyin. Tamir ettirdiyseniz dahi kullanılan malzemelerin ve işçilik ücretinin yer aldığı "Proforma" elinizde bulunsun. Bisiklet tamir edilemeyecek durumdaysa bunu sigorta şirketine belirtin!

  Ufak bir yaralanmanız dahi varsa bunu sigorta şirketinin bilmesi sizin lehinize olacaktır. Hiç yara almamış birine para ödememek ile yara almış birine para ödememek arasında büyük bir fark var.e) Sigorta şirketinden ne kadar zamanda paramı alabilirim?

  Sigorta şirketleri genellikle bir ay gibi bir sürede tüm işlemlerini tamamlasa da araç kullanıcılarının ucuz yollu seçtikleri sigorta şirketlerinin derdini tasasını malesef biz çekiyor. Şirket "gerekli parçaları ben temin edeceğim, eksper gönderirim ama dosya işleme süremizi kendimiz belirliyoruz" gibi kafalarına göre takılıyorlar ve paranızı almanız üç ayı dahi bulabiliyor. Bu süre firmanın kalitesine göre bir hafta da olabilir.f) Sigorta şirketi istediğiniz miktarda ödeme yapmıyor mu ?
  
  Bu durumda hiç çekinmeden tüm belgeleriniz ile beraber (Tutanaklar, Fotoğraflar vb.)  trafik işleriyle ilgilenen  avukatın yanına giderek durumu izah edin ve "Tahkim Süreci"
başlatın. Avukat ile bu işlemi devam ettirmek istemeyenler için (Sigorta Tahkim Komisyonu)

  Tahkim Kurulu normal mahkemelere göre daha kısa bir sürede tamamlanır. Normal mahkemeler 2 - 3 yıl sürebilirken Tahkim Kurulu 6 ay gibi bir sürede bu işlemi sonuçlandırır. Tahkim Kuruluna başvurmanızın size zaman yönünden faydası olduğu gibi Uzlaştırma Görevlisi atayarak çok daha kısa sürede sigorta şirketiyle birebirde görüşüp orta yol bulmanıza olanak tanır. 

  Uzlaştırma Görevlisi atandığında size ne istediğinizi sorar ve sigorta şirketine bu taleplerinizi belirtir. Gerekirse yüz yüze bir görüşme yaptırarak orta yolu bulmanızı söyleyebilir. Bu sayede taleplerinizi açık bir şekilde dile getirdiğiniz sigorta şirketi ödemeyi sizin istediğiniz miktarda yapabilir ya da ilk verdikleri fiyata göre daha yüksek bir teklifte bulunabilir. Karşı taraf uzlaşmaya sıcak bakmıyor ve kendilerinin belirlediği fiyatın doğru bir fiyat olduğunu belirtiyorsa yapmanız gereken şey Tahkim Kurulu kararını bekleyip sonuca göre hareket etmeniz. Tahkim Kurulu sizi haklı bulduysa sigorta şirketinden bu ücreti tahsil edebilirsiniz, Tahkim Kurulu kararı yeterli gelmediyse bir avukat ile anlaşıp mahkeme sürecini başlatabilirsiniz.g) Mahkeme süreci nasıl işliyor?

Belirtilen sürede delil ve belgelerinizi mahkemeye sunup size verilen duruşma tarihini göz önünde bulundurarak duruşmalara katılıyorsunuz. Hakim olayın olduğu yeri görmek ve keşif yapmak isterse kazanın gerçekleştiği yerdeki tabelaları, bisiklet yolu olup olmadığını, kavşak ise kavşağın çeşidini not alarak karar vermesine yardımcı deliller toplayabiliyor. Mahkeme kararında haklı bulunursanız sigorta şirketi parayı ödemek zorunda kalıyor.
 
Burada bisiklet kazası sonrasında yaşanabilecek tüm olasılıkları ele almaya çalıştım. Bisiklet kullanmadan önce trafik kurallarını mutlaka öğrenin, önceliklerinizi bilin ve kendinizi savunmada zorluk çekmeyin.  
Bisiklet Markası : Trek
Bisiklet Modeli: Crockett 5


Hızlı Cevap
Aşağıda gördüğünüz onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik olarak spam botlara önlemek için kullanılır.
 

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi