Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bisiklet Sporuna Nasıl ve Hangi Bisikletle Başladım?
#1
Carraro Sportive 225 HD 28" Tur Bisikleti Satın Alma Hikayem

  
[Resim: Nm8vXeO.png]
 


  Hepimizin çocukluk hayali olan profesyonel görünümlü bisikletlerden birini alma fırsatım 2017 yılında oldu. Çocukluğumda çok bisiklet kullandım ancak benim için bu spor 2017 yılında tam anlamıyla başladı. Hem ulaşım yapabileceğim hem de kafamı dinlemek için kulaklığımı takıp  insanların yürüyüş yaptığı işlek caddelerde tur atabileceğim bir bisiklet alma fırsatı doğdu. Çevremde hiç bisiklet kullanıcısı yoktu ve bisiklet almam herkes tarafından tuhaf karşılanacaktı. İnsanlar  "çocuk gibi bisiklete mi biniyorsun" diyecekti ama her şeye rağmen bu bir sevdaydı, hayaldi ve yerine getirmem gerekiyordu. Bana uygun olan bisikleti bulabilmek için uzun uzun araştırma yaptım. Önde amortisör olmalıydı, hem de istediğim zaman kitleyebilmeliydim. Disk fren olmalıydı ama öğrendim ki hem telli disk fren vardı hem de hidrolik disk fren. Hidrolik disk fren olmalıydı. Hidrolik disk fren profesyonel bir his kattı bana mutlaka hidrolik disk fren olacaktı. Vites işine geldik, vites sayısı 1500-2000 tane olacaktı [Resim: biggrin.png]  Ne kadar çok vites varsa bende olmalıydı, benim için daha çok vites daha çok hız demekti o zamanlar, çünkü öyle sanıyordum [Resim: smile.png]   Neyse araştırırken son iki kriterim daha vardı. İnce lastik olmalı, fiyatı da ucuz olmalı (Yani 30.000₺ ye sıfır km, kazasız belasız araba arayan insanlar gibiydim).

  Bisiklet almak için 800-900₺ bir bütçe düşünmüştüm. İşin içine hidrolik disk fren girince bütçe arttı. 27 vitesli bir bisiklet arıyordum ama fiyat yine artacaktı. Bende mecburen 24 vites bisiklet almaya karar verdim. Kitlenebilir maşa da istiyordum bu yüzden bütçemi biraz daha yukarı çekmem gerekiyordu.

  Neyse başladım internette aramaya. Hidrolik disk fren bisiklet tavsiyesi, 24 vites bisiklet tavsiyesi, kitlenebilir maşalı bisiklet tavsiyesi, amortisörlü bisiklet tavsiyesi, uygun bütçele kaliteli bisiklet bir hafta geçti ben hala arıyorum, 1000₺ ye alınabilecek bisiklet, hangi bisikleti almalıyım?  

  Sonu gelmeyen bir yola girdiğimi anlamıştım çünkü beğendiğim bisikletler bayilerde yoktu ve deneme şansımda yoktu. Tek atımlık kurşunumu doğru atmam gerekiyordu. Tam kafam çok karıştı derken bisikletle uzun tur paylaşımı yapan bir blog sitesi karşıma çıktı. 

  Blog paylaşımlarını yapan site sahibi gün gün yaptığı bisiklet turunu ve karşılaştığı sıkıntıları paylaşıyordu. Bisikletiyle Türkiye de belirlediği rotalar üzerinde kamp kurarak uzun bir tura çıkmış site sahibi, Carraro Sportive 225 Hidrolik Disk Fren 28 inç bisiklet kullandığını ve bu bisikletle 600 km yol gittiğini, lastiğinin hiç patlamadığını ve bisikletten en ufak bir sıkıntı çekmediğini belirtmişti. Bisikletten o kadar memnundu ki anlatamam. 

  Bisiklet 24 vitesti, hidrolik disk fren vardı ve maşası kitlenebiliyordu. Tam aradığım bisiklet, bu adam koskoca 600 km yol gitmiş, bisikletten anlayan biri olmasa neden bu bisikleti alsın ki?  dedim ve başladım bisikletin fiyatlarına bakmaya.

  2017 yılında internet fiyatları 1400-1700₺ bandında dönüyordu. Hemen bayiye de bakmam ve fiyat bilgisi almam gerekiyordu. Google amcaya Carraro bayisi nerede?  yazdığımda bana yerini gösterdi ve gittim baktım. Bisikletim oradaydı !  Yeşil ve harika duruşuyla beni kendine tav etti. 

  Gittiğim bayi sahibi benim yüzüme dahi bakmadı ve fiyat olarak 1500₺ dedi. Pazarlık yapmak istedim ancak yüzüme bile bakmadan sözlerini tekrarladı "1500₺" . Neyse baktım adam cins, ben buna para kazandırmayacağım dedim ve başka bir şehirdeki bayiyi arayıp bu bisikleti istediğimi söyledim ve sağ olsunlar daha parayı bile göndermeden bisikleti bulunduğum şehir 'e kargoladılar. Bisikletim artık yoldaydı yakında bana ulaşacak ve ben bu bisikleti ücretsiz şekilde beni kendinden soğutan o Carraro bayisinde montaj yaptıracaktım [Resim: smile.png]   Beklediğim gün geldi çattı ve Carraro Sportive 225 'imi montajlaması için bayiye götürdüm ve bir gün sonra bisikletimi bayiden alarak ilk sürüşüme başladım.

 Bisiklete ilk bindiğimde aşırı bir konfor ve garip bir direksiyon yapısı beni karşılamıştı. Direksiyon istenildiği gibi aşağı yukarı ya da sağa sola ayarlanabiliyordu. İkinci dikkatimi çeken şey Vites Kolları olmuştu. Bu vitesler F1 vites gibi olduğu için çok hoşuma gitmişti. Eski bisikletlerdeki çevrilen vitesleri bilirsiniz, hani şu baş ve işaret parmaklarınızın tam arasını nasır tutturan o bisikletlerden sonra bu bisiklet ise bana çok profesyonel geldi. Bir tıkla vites düşürüp yine aynı şekilde tek tıkla vites yükseltebiliyordunuz.

Belli bir zaman sonra bu bisiklet benim elim ayağım oldu ve her yere onunla gider oldum. Tahminimden daha fazla kullanıyordum bisikleti ve olabildiğince temiz tutuyordum. Bu bisiklet hakkında iyi veya kötü birçok deneyime sahip oldum. Bu deneyimlere buradan ulaşabilirsiniz.
Bisiklet Markası : Trek
Bisiklet Modeli: Crockett 5


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi